Service and Sale Hotline:95583/4008-100-999  China |
Login | Sign Up
Board Directors
 

Mr. Song Zhiyong, aged 56, is a senior pilot and graduated from the First Flying Academy of China Air Force with a bachelor’s degree in aviation. He started his career in the civil aviation industry in 1987. From January 2014 to December 2020, he served as President and Deputy Secretary of the Communist Party Committee of the Company to handle the comprehensive work of the Company. Mr. Song served as a non-executive Director of Cathay Pacific since March 2014. He has served as an executive Director of the Company since May 2014. He served as the Vice Chairman of the Company from June 2016 to December 2020, the Director, General Manager and Deputy Secretary of the Communist Party Group of CNAHC from December 2016 to October 2020. He has been serving as the Chairman and Secretary of the Communist Party Group of CNAHC since October 2020, and the Chairman and Secretary of the Communist Party Committee of the Company since December 2020. He has served as the Vice Chairman of the board of directors of Cathay Pacific since December 2020.

 

Mr. Ma Chongxian, aged 56, graduated from the department of economics of Inner Mongolia University majoring in planning and statistics and holds a degree of EMBA in Tsinghua University. Mr. Ma started his career in the civil aviation industry in July 1988. Mr. Ma has been serving as Vice President and a member of the Standing Committee of the Communist Party Committee of Air China from April 2010 to May 2021. From December 2016 to April 2021, he served as Deputy General Manager and a member of the Communist Party Group of CNAHC. He was the Deputy Secretary of the Communist Party Group of CNAHC from April 2021, as well as the Director and General Manager of CNAHC, and concurrently the President and Deputy Secretary of the Communist Party Committee of the Company from May 2021. He has served as non-executive director of Cathay Pacific since June 2021 and an executive Director and the Vice Chairman of the Company since July 2021.

 

Mr. Feng Gang, aged 58, graduated from Sichuan University majoring in semiconductor. He started his career in July 1984. From April 2014 to November 2019, he served as the Deputy General Manager of CNAHC. He served as non-executive Director of the Company between August 2014 and October 2017. From May 2017 to November 2019, he served as Deputy President of the Company. Since November 2019, he has served as the Director and the Deputy Secretary of the Communist Party Group of CNAHC and the Deputy Secretary of the Communist Party Committee of the Company. From May 2020, he has been the non-executive Director of the Company.

 

Mr. Patrick Healy, aged 56, graduated from the University of Cambridge with a Bachelor of Arts (Honours) degree in Modern Languages. He has acted as an executive director of the beverages division of Swire Pacific Limited since January 2013, a director of John Swire & Sons (H.K.) Limited since December 2014. He has been serving as the chairman of Swire Coca-Cola Limited since October 2019 and the executive Director and chairman of Cathay Pacific Airways Limited since November 2019. He has been serving as a non-executive Director of the Company since December 2019, and a Director of Swire Pacific Limited since August 2021.

 

Mr. Li Fushen, aged 59, is a senior accountant with a bachelor’s degree in engineering. He was a non-executive director of PCCW Limited from July 2007 to December 2021. He held various positions from January 2009 to May 2021, including deputy general manager, a member of the Communist Party Group, chief accountant, executive director and deputy secretary of the Communist Party Group of China United Network Communications Group Company Limited. He served as an executive director of China Unicom (Hong Kong) Limited from March 2011 to June 2021, a director of China United Network Communications Limited from May 2011 to June 2021, and a non-executive director of HKT Trust and HKT Limited as well as a non-executive director of HKT Management Limited from November 2011 to December 2021. He has been a professional external director for state-owned enterprises since June 2021, and has been an external director of China Energy Conservation and Environmental Protection Group and COFCO Corporation since July 2021. He has been serving as an independent non-executive Director of the Company since February 2022.

 

Mr. He Yun, aged 60, holds a postgraduate diploma in software engineering from Beijing Institute of Technology. He served as the deputy director and director of the Supervisory Committee of Central Enterprises Working Commission and the Board of Supervisors Office of the State-owned Assets Supervision and Administration Commission of the State Council, head of the work department of Board of Supervisors and head of the first supervision department of the State-owned Assets Supervision and Administration Commission of the State Council from July 2000 to March 2018; and the head of the fourth corporate audit office of the National Audit Office from April 2018 to March 2021. He has been serving as an independent non-executive Director of the Company since February 2022.

 

Mr. Xu Junxin, aged 57, is a senior economist and holds a doctorate’s degree in technical economics and management. From June 2018 to September 2021, he served as the secretary to the Board and director of the general office (office of the Communist Party Group as well as office of the board of directors and supervisory committee), assistant to general manager, secretary to the Board and director of group affairs office (office of the Communist Party Group and office of the board of directors) of China Three Gorges Corporation (中國長江三峽集團有限公司). He has been a professional external director for state-owned enterprises since September 2021. He has been an external director of China Anneng Construction Group Corporation Limited since December 2021. He has been serving as an independent non-executive Director of the Company since February 2022.

 

Ms. Winnie Tam Wan-chi, aged 60, graduated from the Faculty of Law of The University of Hong Kong, a barrister, international arbitrator and mediator. She was appointed as a “Senior Counsel” in 2006, and was awarded the Justice of the Peace and the Silver Bauhinia Star for her contributions to public service. She is currently the Head of Chambers of Des Voeux Chambers and a recorder of the Court of First Instance of the High Court of Hong Kong. She is the Chairman of the Hong Kong Communications Authority, the Chairman of the Committee on Sports Law of the Hong Kong Bar Association, a member of the Chief Executive’s Council of Advisers on Innovation and Strategic Development, a member of the Qianhai and Shekou Free Trade Zone Development Advisory Committee, a member of the Law Reform Commission, a member of the Independent Commission on Remuneration for Members of the Executive Council and the Legislature and Officials under the Political Appointment System of the Hong Kong Special Administrative Region, a member of the board of directors of eBRAM International Online Dispute Resolution Centre Limited, a member of the Board of the West Kowloon Cultural District Authority, a member of the board of governors of Hong Kong Philharmonic Society Limited and a member of the Mainland Business Advisory Committee of the Hong Kong Trade Development Council. She has been serving as an independent non-executive Director of the Company since February 2022.

 

 

 
京ICP证 030872号-1 Copyright 2012 Air China, All Rights Reserved